Benefit projektu: ZELENÉ PLOCHY

6 minút čítania

Príroda. Práve tú majú obyvatelia veľkomiest tendenciu postrádať najviac.

Vzhľadom na „zelený“ charakter mestskej časti Ružinov, na území ktorého sa Green Atrium realizuje, bola zeleň prenesená nielen do konceptu, ale aj do samotného pomenovania projektu.

„Našim cieľom je, aby sa zeleň stala prirodzenou súčasťou nového obytného komplexu. Pre rastliny sme preto vyčlenili až 2000 m2 z celkovej rozlohy projektu.“

Výhody zelene

Je vedecky dokázané, že prítomnosť rastlín má pozitívny vplyv na ľudskú psychiku a zabezpečuje nielen zvýšené sústredenie pri práci, ale aj celkovo lepší pocit z pracovného prostredia.

Najväčšími výhodami rastlín sú:

1. Odstraňovanie oxidu uhličitého

2. Obnova kyslíka

3. Zvyšovanie kvality vzduchu

4. Znižovanie pocitu stresu

5. Znižovanie chorobnosti

6. Ukľudňujúci efekt

7. Zlepšenie nálady

Príjemnú atmosféru počas každého dňa pomôžu naladiť napríklad v rezidenčnom vnútrobloku vytvorenom na streche podzemnej garáže.

Vegetácia bude ďalej spestrovať aj strešné konštrukcie všetkých troch blokov. Zaujímavý priestor vznikne na streche bloku B, kde bude vybudovaná príťažlivo riešená pobytová strecha, ktorá obyvateľov osloví populárnou komunitnou záhradou. Rezidentom prinesie zaujímavú skúsenosť nakoľko si vďaka nej budú môcť dopestovať vlastné plody a bylinky aj vnútri aktívneho mestského organizmu.

Zelená stena BIOTILE od Likos

  • O firme

Likos je česká výrobná a stavebná rodinná firma založená v roku 1992. Sídlo spoločnosti sa nachádza v Slavkove u Brna, no pobočky má v Česku, na Slovensku, Maďarsku, Rakúsku a Indii. Jej hlavnou vízou je vytvoriť mestá, ktoré vďaka prítomnosti zelene budú príjemným miestom pre život.

Spoločnosť pôsobí na trhu už 30 rokov a počas pôsobenia prišla s množstvom inovácií ako sú systémové priečky do interiérov, interaktívne multimediálne steny SMART-i-WALL, laminované dizajnové sklo a vývojové centrum LIKO-Noe, experimentálna zelená budova, ktorá využíva prírodné zdroje energie a bola tiež víťazom kategórie Zdravá kancelária v súťaži Zasadačka roka.

  • Čo je BIOTILE?

V jednoduchosti ide o systém zelených stien, ktoré sú vhodné pre rozsiahle plochy, či už do exteriéru, alebo  interiéru.

Je to systém vegetačných panelov, ktoré sú naplnené hydrofilnou minerálnou vlnou, ktorá nemení veľkosť a poskytuje rastlinám ideálne prostredie pre rast koreňov. Vďaka tomu, že sú jednotlivé panely od seba oddelené je navyše možné regulovať množstvo závlahy pri každej jednej časti zvlášť, čo umožňuje vedľa seba pestovať aj rastliny vyžadujúce rôznu úroveň závlahy. Prebytočná závlaha sa následne odvádza preč.

Biotile je navyše jedným zo systémov, ktoré sú schopné pracovať s nízkou spotrebou vody a napriek tomu udržať rastliny svieže.

  • Pestovanie a montáž

Proces pestovania rastlín sa začína 3 mesiace pred ich plánovaným umiestnením na stenu/fasádu. Už počas pestovania sú umiestnené do vertikálnej polohy, vďaka čomu sú už od začiatku zvyknnuté na takýto spôsob rastu a tým pádom sú po umiestnení na fasády odolnejšie.

Taktiež je zabezpečená jednoduchšia aklimatizácia a minimálna úmrtnosť pri ich inštalácii.

Samozrejmosťou je aj individuálny prístup a príprava každej zákazky priamo na mieru.

  • Údržba

Po samotnej inštalácii zelenej steny samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na jej priebežnú údržbu, ktorá je vykonávaná odborne a podľa potreby, avšak minimálne 2x do roka.

Primárne sa kontrola vykonáva vizuálne nakoľko je vždy evidentné, keď je s rastlinami niečo v neporiadku. Avšak vzhľadom na to, že sa však ich úhynu nikdy nedá na 100% zabrániť, sa vždy počíta približne s 15% úhynom.

Rastlinám je v každom prípade zabezpečený neustály prílev výživy, ktorá je do závlahy pridávaná v podobe hnojiva a spustená po celý čas.

  • Výhody

Vzhľadom na to, že sa kvôli stále rozširujúcej sa infraštruktúre naše mestá neustále zahrievajú, je potrebné vytvoriť pre ľudí také prostredie, ktoré bude chladnejšie, a tým aj obývateľnejšie.

V porovnaní s klimatizáciou, ktorá je pre ľudské telo veľkou záťažou sú zelené steny schopné budovu tepelne stabilizovať a ochladiť takým spôsobom, ktorý je pre človeka prirodzený. Navyše tiež vytvárajú kyslík a pohlcujú CO2.

Zelené steny môžu byť použité aj ako živé uličky, čo zabezpečí prepojenie so zeleňou aj v mestách, kde jej je v priemere iba 30%. Vďaka tomu sú budovy prínosom nielen pre obyvateľov, ale aj okolie. Zelené steny navyše dokážu, na rozdiel od klasickej mestskej zelene, pokryť aj menej dostupné miesta.

Vnútroblok

Vnútroblok bude situovaný na streche pozdemnej garáže a vytvorí oddychovú zónu, ktorá bude prístupná všetkým obyvateľom Green Átria. Nájdete v nej vysadených 2600 polokrov, 2200 trvaliek a 17 stromov.

Jeho perfektné umiestnenie, medzi blokom A a B, z neho robí ideálne miesto pre odpočinok a to najmä pre páry s deťmi nakoľko sa netreba báť toho, že by deti vbehli počas hrania pod auto.

Zelené strechy na všetkých blokoch

Najviac výnimočné sú určite strešné záhrady, ktoré nielenže zvyšujú estetickú príťažlivosť budovy, ale taktiež pôsobia ako prirodzená izolácia, znižujú uhlíkovú stopu a pomáhajú v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Súčasťou zelenej strechy bude aj tzv. komunitná terasa, ktorá je špecifická tým, že bude slúžiť ako záhradka, kde si obyvatelia Green Atria budú môcť dopestovať vlastné ovocie a zeleninu, či zorganizovať grilovačku.

Mohlo by Vás zaujímať

Zdieľajte tento článok

Počkajte, ešte nechoďte 👋

Vieme, že rozhodovanie nie je ľahké. Potrebujete určite viac informácii alebo stretnutie.

Zavoláme Vám

Radi zodpovieme Vaše otázky