Benefit projektu: STROPNÉ VYKUROVANIE A CHLADENIE V BETÓNE BKT OD REHAU

6 minút čítania

V posledných rokoch sa v dôsledku globálneho otepľovania naša klíma citeľne mení a problémom už naďalej nie sú iba studené zimy, ale čoraz extrémnejšie letá, ktoré každoročne lámu teplotné rekordy a sú tak hlavným dôvodom pre zvyšujúce sa využívanie ochladzovania interiérov.

Napriek tomu, že väčšina z nás si už zvykla na klimatizáciu, pravdou je, že jej používanie má viac nevýhod ako výhod. To bolo hlavným podnetom pre hľadanie alternatívnych riešení ako je napríklad  spomínané stropné chladenie a vykurovanie od firmy REHAU.

Čo je stropné chladenie / kúrenie?

Podstatou stropného chladenia / kúrenia je využívanie systému sálania a to v akýchkoľvek nehnuteľnostiach. Tento systém je pre obyvateľov prirodzenejší a príjemnejší nakoľko nedochádza k zbytočnému víreniu vzduchu v miestnosti.

                                                                          Tepelný komfort človeka je ovplyvňovaný:

 • Aktuálnou aktivitou
 • Oblečením
 • Teplotou vzduchu
 • Rýchlosťou prúdenia vzduchu
 • Vlhkosťou vzduchu
 • Povrchovou teplotou okolitých plôch

Rozdiel medzi sálavým a konvekčným systémom prostredníctvom vzduchu

 

Konvekčné chladenie vzduchom
(napr. nástenná klimatizácia, fancolis, a pod.)
Pocitová teplota: 25°C
Sálavé chladenie
(napr. BKT, stropné, a pod.)
Pocitová teplota: 25°C
Konvekčné vykurovanie
(napr. radiátormi)
Pocitová teplota: 18°C
Plošné vykurovanie
(napr. BKT, stropné, podlahové, a pod.)
Pocitová teplota: 20°C

Ako to funguje?

Princíp veľkoplošného chladenia BKT (tzv. aktivácia betónového jadra) je jednoduchý, no zato účinný. Spočíva v cirkulácii chladiacej / vykurovacej vody v rúrkach (rúrky RAUTHERM S z PE-Xa), ktoré sú zabudované v betónových konštrukciách budov (najmä stropných) a fungujú ako neobmedzený zdroj tepla alebo chladu. Nakoľko je sálanie pre človeka najprirodzenejšie, využívanie stropného chladenia prináša v porovnaní s klasickou klimatizáciou neporovnateľný komfort.

Systém BKT môže byť napojený na akýkoľvek zdroj energie, avšak s cieľom maximálneho šetrenia životného prostredia sú v projekte Green Atrium využívané tepelné čerpadlá, ktorých úlohou je vytvárať energiu prostredníctvom využívania podzemnej vody.

Ako funguje tepelné čerpadlo

Výhody stropného chladenia/kúrenia

1. Ochrana zdravia

Určite všetci poznáme ten nepríjemný pocit, keď na nás celý deň fúka studený vzduch z klimatizácie a následne musíme čeliť stuhnutému krku, prechladnutiu, či seknutým krížom. Nakoľko ju tiež drvivá väčšina z nás určite nečistí tak často a tak dôkladne ako by bolo potrebné, stáva sa skvelým zdrojom pre hromadenie baktérií, ktoré sa potom pri jej používaní šíria po celej domácnosti.

Veľkou výhodou stropného chladenia je v tomto prípade to, že nakoľko je v konštrukcii budovy, nevíri prach ani baktérienie je potrebné ho čistiť, ako v prípade klimatizácie. Na ochladzovanie využíva princíp sálania, vďaka ktorému budete mať pocit akoby ste vkročili do chladivej katedrály. To všetko bez zbytočného prievanu.

Znížený pohyb vzduchu je výhodou aj pre alergikov.

2. Nízke prevádzkové náklady

V princípe BKT funguje tak, že na regulovanie teploty využíva nazhromaždenú tepelnú energiu vo vnútri betónovej masy. Vďaka tomu je v konečnom dôsledku vykurovanie a chladenie v porovnaní s inými alternatívami úspornejšie.

V kombinácii s BKT je tiež znížený objem vzduchu čo znamená, že je potrebné menšie ventilačné zariadenie a potrubie. Aj to má za následok zníženú spotrebu energie.

3. Nízka údržba

V porovnaní s ventiláciou, ktorú je potrebné pravidelne čistiť je systém sálania veľmi ľahký na údržbu. V podstate si nevyžaduje žiadne čistenie a zabezpečuje úplne tichú prevádzku, čo je ďalším z bonusov oproti klasickým druhom chladenia, na ktoré sme zvyknutí.

4. Väčšia sloboda dizajnu

Nakoľko tento systém chladenia a vyhrievania je už zabudovaný v stavbe, nie je potrebné mať v byte umiestnenú klimatizáciu, či radiátory, čo dáva obyvateľom voľnú ruku pri zariaďovaní interiéru. Vďaka stropnému chladeniu bude Váš byt presne podľa Vašich predstáv.

Riadené cez smart domácnosť

Určite Vás pri čítaní napadla otázka: „Keď nemám radiátor ani klimatizáciu, budem si vedieť sám regulovať teplo v byte?“.

Odpoveď  Vás zaručene poteší.

Vďaka systému NEA SMART 2.0 si teplotu môžete upravovať podľa Vašej individuálnej potreby a to prostredníctvom aplikácie v smartfóne, tablete či počítači.

Okrem väčšieho pohodlia disponuje tento systém aj ďalšími výhodami ako:

 • možnosťou diaľkovej údržby a diagnostiky
 • regulačným systémom, ktorý dokáže sám kompenzovať nedostatočné hydraulické vyváženie napr. automatickým prispôsobením regulačných parametrov, alebo funkciou automatického spustenia
 • schopnosťou analyzovať a prispôsobiť sa návykom používateľa
 • možnosťou nastavenia teploty cez Amazon Alexa
 • úsporou vykurovacích nákladov až 20%

Kde je možné stropné chladenie / kúrenie využiť?

Stropné chladenie je vďaka jednoduchej inštalácii možné použiť pri akomkoľvek druhu nehnuteľnosti.

Rodinné domy, obchodné priestory, administratívne budovy, nemocnice, múzeá, športové arény.

Mohlo by Vás zaujímať

Zdieľajte tento článok

Počkajte, ešte nechoďte 👋

Vieme, že rozhodovanie nie je ľahké. Potrebujete určite viac informácii alebo stretnutie.

Zavoláme Vám

Radi zodpovieme Vaše otázky